jtemplate.ru - free extensions Joomla

برداشت زعفران 10 تا 15 روز پس از اولین آبیاری و با باز شدن نخستین گل شروع می‌شود. نکته‌ی مهم این است که گل زعفران باید قبل از برآمدن خورشید و افزایش تابش چیده شود. رعایت نکردن این نکته و هرگونه تأخیر در چیدن گل، از کیفیت گل می‌کاهد. شاید یکی از مهم‌ترین علت‌های برتری کیفیت زعفران ایران نسبت به دیگر زعفران‌های جهان، برداشت به موقع زعفران در ایران باشد. گل‌های چیده شده باید به سرعت در اختیار کسانی قرار گیرد که جدا کردن کلاله‌ی سه گانه و خامه‌ی متصل به آن را به عهده دارند. آنچه از گل جدا می‌شود، چس از خشک شدن، محصول اصلی زعفران است که آماده‌ی ارائه به کسانی است که وظیفه‌ی آنها بسته‌بندی درست و اصولی – با نظر داشت همه‌ی جوانب کار – و در نهایت ارائه به بازار مصرف است.

یک سکه‌ی طلا به چه کار می‌آید؟ چه چیزی با آن می‌توان خرید؟ منظور پول به معنای رایج نیست بلکه تصور وضعیتی است که یک سکه طلا به مفهوم طلا بودن آن در دست داریم که می‌دانیم ارزش زیادی دارد. ارزش این سکه از کجا آمده است؟ آیا ارزش این سکه به این خاطر نیست که می‌دانیم – و علاوه بر آن دیگران هم می‌دانند – که با آن می‌توان هرچیزی را در اختیار داشت؟ دو سکه‌ی طلا؟ ده سکه‌ی طلا؟ آیا با چه تعداد از آنها می‌توان یک خانه خرید؟ یک خورو و یا هر وسیله‌ی دیگر خرید؟ طلا به عنوان پول فشرده قدرت خود را از آنجا دارد که به دارنده‌ی آن احساس مالکیت می‌بخشد، به بیان بهتر می‌تواند احساس مالکیت را در دارنده‌ی آن ارضا کند.

گذشته از همه‌ی اسنادی که در قرن‌های میانه از فواید زعفران در دست داریم، سند متأخر که ویژگی‌ها و خواص زعفران و چند گیاه دیگر را ارائه کرده، نوشته‌ی مشهور طبیب حاذق دوران قاجار، «ناظم الاطبا» است. با این یادآوری که مؤلف در این نوشته حرف جدیدی به دانسته‌های قبلی طب سنتی و خواص زعفران اضافه نکرده است، می‌توان گفت «ناظم الاطباء» از سخنان گذشتگان ویرایش جدیدی عرضه کرده است و توانسته در حد مقدور اطلاعات موجود را دسته‌بندی و تنظیم کند. پس از «ناظم الاطباء»، رکودی پنجاه ساله شکل می‌گیرد و با گذشت این دوران طولانی رکود و خاموشی است که اندک اندک دانشمندان و محققین جدیدی پا به عرصه گذاشته و قطره قطره بر دانش پیشینیان اضافه می‌کنند.

با اشاره‌ای مختصر به کاربردهای زعفران در آشپزی و شیرینی‌سازی و نیز اثر شناخته‌شده‌ی این گیاه دارویی در طب سنتی و سرانجام پدیدار شدن قابلیت‌های تطابق و انعطاف‌پذیری این گیاه ویژه در طب نوین و علم داروسازی، تاحدودی می‌توان به پذیرش صفت طلا برای زعفران آماده شد. اکنون با پیش کشیدن کاربردهای صنعتی زعفران تلاش می‌کنیم که در حد مقدور به جنبه‌های دیگر این محصول ارزشمند نگریسته شود.

مطالب تصادفی

آینده زعفران

ورود به جهان مدرن در همه‌ی ابعاد زندگی اثر خود را

برداشت زعفران

برداشت زعفران 10 تا 15 روز پس از اولین آبیاری و

دسته بندی زعفران

بدیهی است که زعفران را می‌توان از جهات مختلف

زعفران 3 گرمی قوطی

وزن زعفران: 3 گرم

زعفران میلاد جام 2

وزن زعفران: 2 گرم

Scroll to top